Aké osvetlenie si vybrať? - Bývanie |
 
 - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v  Trenčínu - magazín
hľadať: 
 

Aké osvetlenie si vybrať?

dátum pridania: 18.08.09-15:21

Klasické, halogénové, či úsporné žiarovky?

Úsporné žiarivky je vhodné používať v miestnostiach, kde sa nimi svieti dlhšiu dobu. Dôvodom je pomalší nábeh, ktorý si však v domácnosti málokedy všimneme. Ideálnym miestom pre uplatnenie úsporných žiariviek je obývacia izba, pracovňa či detská izba. Naopak, menej odporúčaným je svietenie úspornými žiarivkami napr. v kúpeľni a na toalete, a to z dôvodu krátkeho svietenia a častého vypínania. V menšej miere sa používajú úsporné žiarivky v spálni, pretože ich vyžarované svetlo má z hľadiska farebného spektra „chladnejší“ charakter.

V kuchyni, na osvetlenie pracovnej dosky a stola alebo v kúpeľni je zasa vhodné osvetlenie bodovými halogénovými žiarovkami pre svoje žiarivo biele svetlo a vysokú intenzitu. Halogénové žiarovky sa používajú najmä na dekoratívne a zvýrazňujúce účely. Najčastejšie sa halogénové žiarovky vyrábajú ako nízkonapäťové (12 V) a vydržia až 3 000 hodín, čo je trojnásobok životnosti bežnej žiarovky.

Klasikou sú bežné žiarovky. Stále sa asi využívajú v najväčšom meradle a v podstate sú vhodné všade. Dbajte pri nich, aby v danom svietidle bola žiarovka s výkonom, ktorý odporúča výrobca svietidla. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstov požiaru, alebo si môžete zničiť zrak..

Vo väčších priestoroch používajte niekoľko svetelných zdrojov, ktoré sú od seba nezávislé. Ak niektorý z nich nevyužívate, vypnite ho.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok