Hvezdáreň v Partizánskom - Kam v meste |
 
 - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v  Trenčínu - magazín
hľadať: 
 

Hvezdáreň v Partizánskom

dátum pridania: 24.11.10-08:38

Na sútoku riek Nitry a Nitrice medzi výbežkami Tríbeča a Strážovských vrchov sa nachádza mesto Partizánske. Mesto bolo založené v rokoch 1938 – 1939 zlínskym podnikateľom Tomášom Baťom, ktorý v chotári obce Šimonovany postavil továreň na výrobu obuvi. Súčasný názov Partizánske dostalo mesto v roku 1949, dovtedy sa volalo Baťovany. Na severozápade mesta v časti Malé Bielice od roku 1988 funguje pre širokú verejnosť hvezdáreň, ktorá poriada semináre, vzdelávacie programy, školenia a takisto pozorovania pre verejnosť. Dominantou hvezdárne je kupola o priemere 5 m .

 
Hlavným astronomickým prístrojom hvezdárne je šošovkový ďalekohľad – refraktor, okrem toho je hvezdáreň vybavená najmodernejšou audiovizuálnou technikou. Ďalekohľad je možné prepojiť s televíznou kamerou a tým môžu jedinečné úkazy na oblohe pozorovať všetci návštevníci v pohodlí prednáškovej sály.

 
Rok 2009 bol vyhlásený ako Medzinárodný rok astronómie. Tento rok uplynulo 400 rokov od prvého pozorovania zázrakov vesmíru ďalekohľadom, ktorý zostrojil Galileo Galilei. Vesmír láka svojou nekonečnosťou mnohých, nielen odborníkov, ale aj laikov, ľudí, ktorí radi objavujú nepoznané.
 
V prípade nepriaznivého počasie je možné oblohu priblížiť pomocou virtuálneho planetária.
 
 
Kontakt:
Telefón: +421 (0)38/ 74 97 108
E-mail: hvezdap@hvezdaren.sk
Web: www.hvezdaren.sk
 
 
Otváracie hodiny:
Pozorovania pre verejnosť počas školského roka sa konajú v stredu, piatok a prvú sobotu v mesiaci, po zotmení do 22:00 hod.
 
 
Cenník:
Deti MŠ: 0,33 € / osoba
Dôchodcovia: 0,33 € / osoba
Žiaci ZŠ, študenti SŠ, dospelí: 0,66 € / osoba
Vstupné pre školy mesta Partizánske: 0,50 € / osoba
Vstupné pri dohode s cestovnou kanceláriou, školou v prírode, prípadne s inou organizáciou, ktorá zabezpečí väčší počet návštevníkov počas roka: 0,50 € / osoba
Pedagogický dozor, telesne postihnutí: zdarma
Organizované podujatia: dohodou
3-D projekcia: 1 € / osoba
 
Vstup do hvezdárne je možné uhradiť aj formou kultúrnych poukazov.

 

Zdroj: www.visittrencin.sk
 poslať článok mailom  vytlačiť článok