Mestské opevnenie - Kam v meste |
 
 - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v  Trenčínu - magazín
hľadať: 
 

Mestské opevnenie

dátum pridania: 23.11.10-11:17

Práce na výstavbe mestského opevnenia začali pravdepodobne po roku 1421, keď bol Trenčín povýšený na slobodné kráľovské mesto s právom opevniť sa hradbami. Obvod opevnenia bol dokončený v prvej polovici 15. storočia. Mešťania venovali prvoradú pozornosť zabezpečeniu a opevneniu dvoch mestských brán – Hornej brány (Vodnej) a Dolnej brány (Tureckej), ktoré kontrolovali vstupy na Mierové námestie.

 
Z Hornej mestskej brány, ktorá stála v severnej časti hlavného námestia proti prúdu Váhu, sa do dnešných čias nezachovalo vôbec nič, bola zbúraná v roku 1873. Jej vtedajšiu podobu pred jej definitívnym zbúraním zachytávajú už len grafické diela z polovice 19. storočia po odstránení opevnenia v roku 1761. Dolná mestská brána uzatvára južnú stranu Mierového námestia a je prístupná v letných mesiacoch (jún - september).

Súčasťou južného mestského opevnenia bol aj barbakan, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom - bol zbúraný v roku 1857. Lomený pôdorys tohto predsunutého opevnenia naznačuje kamenná dlažba pred mestskou vežou. Archeologické nálezy v tomto priestore odhalili zásobovacie podzemné chodby z barbakanu do vnútorného mesta, z ktorých si v 19. storočí majitelia novopostavených domov a obchodíkov vytvorili pivnice. Časť týchto nálezov je možné pozrieť si na pôvodnom mieste, zakomponované do priestorov verejných toaliet na Sládkovičovej ulici.
 
Najstaršia časť mestského opevnenia sa zachovala v jeho juhozápadnej časti, v časti  za
Karnerom sv. Michala, ktorá spájala Dolnú mestskú bránu s južným opevnením hradu.

V roku 2008 boli v južnej predmestskej časti (pred Domom armády) nájdené základy vonkajšieho mestského opevnenia, ktoré boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
 
 
Zdroj: www.visittrencin.sk

 poslať článok mailom  vytlačiť článok