Pútnické miesto Skalka - Kam v meste |
 
 - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v  Trenčínu - magazín
hľadať: 
 

Pútnické miesto Skalka

dátum pridania: 23.11.10-14:57

Jedno z najstarších pútnických miest na Slovensku – Skalka, vzdialené od Trenčína len 6 km, je určite pekným a zaujímavým tipom na výlet. Môžete si prezrieť rozsiahly kláštorný komplex a zoznámiť sa so životopismi sv. Andreja-Svorada a sv. Beňadika, patrónov Skalky.

 

Skalka je súbor cirkevných stavieb, tzv. Veľká a Malá Skalka. Kláštor Veľká Skalka tvorí kostolík, kláštor a jaskyňa, v ktorej na prelome 10. a 11. storočia ako pustovníci žili sv. Svorad a Benedikt. Kláštor a benediktínske opátstvo založil v roku 1224 na ich pamiatku nitriansky biskup Jakub. Prvým známym opátom na Skalke bol rehoľník Pavel. Ku kláštoru patrili aj okolité dediny a rozsiahle majetky.

 
V ranom stredoveku bol kláštor na Skalke významným duchovným strediskom severozápadného Uhorska, avšak ani jemu sa nevyhli boje a nepokoje. Tatári, neľútostný oligarcha Matúš Čák Trenčiansky i husiti počas stáročí ohrozovali pokojný život mníchov.
 
    
 
V roku 1528 cisárske vojská po dobytí Trenčianskeho hradu rozohnali aj benediktínov zo Skalky. Kláštor obsadili a opevnili. Po zrušení jezuitského rádu v roku 1773 začal kláštor pustnúť. Po roku 1989 sa začali rekonštrukčné práce na obnove celého komplexu. Obnovili kostolík, opravili múry a kláštorné objekty, upravili parkovisko a vstup do objektu. Celý areál je dnes prístupný z parkoviska vedľa cesty. Kúsok povyše parkoviska pod Veľkou Skalkou sa pod svahom nachádza nenápadný objekt, ktorý v minulosti patril vojsku. Boli tu vojenské sklady, ktoré zriadili čiastočne v prirodzených a čiastočne vo vybudovaných priestoroch masívu Skalky začiatkom 20. storočia. Zaujímavosťou je, že tu v roku 1937 slúžil Jozef Gabčík, jeden z účastníkov atentátu na ríšskeho protektora Heydricha.
 
    
 
Kostol sv. Benedikta na Malej Skalke stojí asi 1 km od kláštora Veľká Skalka na strmom vápencovom brale. Postavili ho na pamiatku sv. Benedikta, ktorého podľa povesti v roku 1033 zhodili zlodeji do Váhu. Kostol sa prvýkrát spomína v roku 1208. Jeho súčasná baroková podoba pochádza z roku 1724, keď na mieste kaplnky postavenej Jurajom Thurzom v roku 1520 jezuiti z Veľkej Skalky vybudovali nový objekt. Po zrušení rehole kostol značne chátral. Vďaka cirkevným hodnostárom z Nitry a Trenčína a viacerým zbierkam kostol v roku 1924 obnovili a vysvätili. Hlavný oltár zdobia sochy sv. Svorada a Benedikta. Oproti kostolu s dvoma vežami (na opačnej strane cesty) je kalvária, pri ktorej sa končia každoročné júlové púte. Z terasy v okolí kostola je pekný výhľad na severovýchodnú časť Trenčína.
 
Vápencové bralo, na ktorom stojí kostol sv. Benedikta, je obľúbenou cvičnou stenou trenčianskych horolezcov.
 
Od roku 2008 sa v mesiaci jún v areáli Malej a Veľkej Skalky pravidelne koná Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS - SKALKA 2010 za účasti umelcov z Trenčína a umelcov zastupujúcich partnerské mestá Trenčína.
 
V mesiaci júl sa koná tradičná púť na Skalke.

    

 

Kontakt:

Kontaktná osoba: MUDr. Ivan Horváth (správca)
Telefón: +421 (0)32/ 74 37 294, 0948 049 168
 
Otváracie hodiny:
Júl - august
Utorok - nedeľa: 11.00 - 17.00 hod.
V prípade nepriaznivého počasia je areál zatvorený. 

 

Vstupné:

Dobrovoľný príspevok na obnovu pamiatky.
 
    

 
Zdroj: www.visittrencin.sk
 poslať článok mailom  vytlačiť článok