Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici - Kam v meste |
 
 - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v  Trenčínu - magazín
hľadať: 
 

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

dátum pridania: 24.11.10-08:28

Milovníci rýchlych motoriek majú v ostatných rokoch veľa príležitostí prezrieť si ich najnovšie modely. Iba málo nadšencov však vie, že čarom unikátnych starších modelov slovenskej výroby sa dá pokochať v Považskej Bystrici. V tamojšom Vlastivednom múzeu tvoria spoločne s prírodovednými exponátmi ťažisko expozície.

 

 
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici bolo zriadené v roku 1984 a sústreďuje sa na čo najpodrobnejšie zmapovanie svojho mesta a regiónu. V zbierkach múzea sú sústredené predmety prírodovedného charakteru a to z oblasti geológie, botaniky a zoológie. Pozornosť návštevníkov, predovšetkým deti, pútajú hlavne preparáty zvierat, od malých myšiek a vtákov až po zubra.
 
Dospelým návštevníkom hlavne mužského rodu sa rozžiaria oči pri druhej časti expozície, ktorá je súčasťou dokumentácie vývoja mesta v 20. storočí. Osobitnú pozornosť venujú pracovníci múzea histórii strojárenstva v Považskej Bystrici, kde bol v roku 1928 založený podnik Zbrojovka. Po jeho zoštátnení sa v roku 1947 začína výroba jednostopových motorových vozidiel. Vo svojich zbierkach má múzeum 37 kusov historických motocyklov, ktoré sa vyrábali v Považských strojárňach. V zbierkach sa nachádzajú aj unikátne prototypy a pretekárske modely vyrobené pre potreby pretekárskeho oddelenia, ktorého jazdci sa zúčastňovali všetkých významných pretekov sveta. K najcennejším exponátom patrí prvý motocykel vyrábaný na Slovensku Manet M90 s rokom výroby 1947.
 
 
 
Otváracie hodiny:
utorok – piatok: 08,00 – 16,00
sobota: 10,00 – 17,15
nedeľa: 09,15 – 17,15   
 
Cenník:
 
Stála prírodovedná expozícia:
Dospelí: 1,20 €
Deti nad 6 rokov, študenti: 0,60 €
Deti do 6 rokov, ZŤP: zdarma
 
Výstava/podujatie:
Dospelí: 0,80 €
Deti nad 6 rokov, študenti: 0,40 €
Deti do 6 rokov, ZŤP: zdarma


Zdroj: www.visittrencin.sk

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok