Ako šetriť energiou pri varení?

dátum: 28.02.20-09:53

Varenie v domácnosti je nielen každodennou nevyhnutnosťou, ale veľakrát aj koníčkom, ktorý poskytuje mnoho inšpirácie a zábavy. Každý, kto zariaďuje novú kuchyňu alebo plánuje rekonštrukciu pôvodnej, stojí pred otázkou výberu vhodného sporáka a ďalších pomocníkov pre prípravu jedál.

Tipy na úspory:
Pečenie

Varenie

Sklokeramické varné dosky – pri sklokeramických varných doskách sa orientujte na indukčný ohrev, ktorý využíva najmodernejšiu technológiu. Využitím magnetického poľa sa na doske ohrievajú iba predmety z feromagnetického materiálu. Nezohrieva sa samotná platňa, ale iba dno a steny hrnca. Pripravované pokrmy sa na takejto platni pripália iba výnimočne. Ak niečo z hrnca vypadne priamo na platňu, takisto sa to nepripáli. Liter vody zovrie na sklokeramickej platni s indukčným ohrevom za približne 2 minúty a spotrebuje sa pritom iba približne 0,15 kWh elektriny. Nižšia spotreba plynie aj z toho, že veľkosť indukčného poľa sa okamžite prispôsobuje veľkosti hrnca.

Mikrovlnná rúra – je vhodná na ohrievanie alebo rozmrazovanie potravín. Jej najväčšou výhodou je rýchlosť prípravy jedál. Takisto menej znečisteného riadu pri zohrievaní jedál, pretože v mikrovlnnej rúre sa zohrievajú priamo v tanieroch, bez použitia hrncov.
Praktické tipy:

(red.)